chrissylove049 chrissylove049
  • 01-09-2020
  • Mathematics
contestada

A contractor bought 34 loads of soil each weighing 12 tonnes at $13 per tonne. What was the total cost?

Respuesta :

AnimeBrainly
AnimeBrainly AnimeBrainly
  • 01-09-2020

Answer:

$5304

Step-by-step explanation:

One load of soil is 12 tons.

Multiply 34 with 12: 34 x 12 = 408 tonnes in all.

Next, multiply the cost per tonne with the amount of tonnes:

408 x 13 = 5304

$5304 is the total cost.

~

Answer Link

Otras preguntas

Tasha believes that she can rewrite the diffrence 120 - 36 as a product of the GCF of the two numbers and another diffrence.Is she correct?
What is the coefficient of x in the expression x-2? Explain your reasoning.
Who was the so-called new middle-class? What was the role of expertise and organization in this new professionalism?
how do you solve m/9 divided by mn squared / 3
Containment was a policy in which the U.S. tried to do what?
In 1940 What was Germany’s initial strategy for conquering Britain?
What are the natural resources in venice,italy?
placing 12 tiles side by side, Pete can make a 12-by-1 rectangle. Name two other rectangles Pete can make with 12 tiles
How do you know when to use L'hospital's rule?
Rectangular classroom seats 72 students. If the seats were rearragned with 3 more seats rows in each row, the classroom would have 2 fewer rows. Find the origin