jackandryansis90421 jackandryansis90421
  • 04-05-2018
  • Mathematics
contestada

Using the rate of $8 for every 2 pounds of rice, how much would a 1/2 pound of rice cost

Respuesta :

Skøll1922
Skøll1922 Skøll1922
  • 04-05-2018
2/½=4
8/4=2
It would be 2$
Answer Link
Аноним Аноним
  • 04-05-2018
2 pound = $8

1 pound = $8 ÷ 2 = $4

1/2 pound = $4 ÷ 2 = $2

Answer: $2
Answer Link

Otras preguntas

Which substance is an electrolyte? (1) CCl4 (3) HCl (2) C2H6 (4) H2O
What is the approximate circumference of a circle with a radius of 20 inches? Use π ≈ 3.14. A. 125.6 inches B. 62.8 inches C. 251.2 inches D. 120 inches
What is the explicit claim made by Carson in this passage? A. All of the birds, fish, and plants will soon die due to the damage done by the people. B. Birds no
Which physical changes are endothermic? (1) melting and freezing (2) melting and evaporating (3) condensation and sublimation (4) condensation and deposition
What Happens When Milk Is Left At Room Temperature During Summer Days?
Which revision best corrects the errors in the given sentence? Our relatives often delayed by traffic usually come in the late afternoon. A. Our relatives (of
solve for x: log6(x+29) - log6(x-6) = 2
a major obstacle to developing good human relations skills is that?
which is greater a 2.75 gallon container or juice or 12 liter container of juice
who did lincoln say were the aggressors