tdunn2023p6shu2 tdunn2023p6shu2
  • 03-05-2018
  • Mathematics
contestada

Kim spent $26 on a magazine and 6 notepads have the magazines cost $2 then how much was each Notepad

Respuesta :

sweetienaila536
sweetienaila536 sweetienaila536
  • 03-05-2018
The answer is $4 per notepad.
Answer Link
Kassian
Kassian Kassian
  • 03-05-2018
First you subtract the $2 from the total of $26 to get $24 for all the Notepads together, then you divide the $24 by the number of notepads. 24 divided by 6 equals 4. So each notepad cost $4.
Answer Link

Otras preguntas

Order the numbers from least to greatest .8, 8%, 18%, 1/8, 8/18
Idk why or how but I forgot how to do this I'm so stupid
3 words that begin like violet
Deb Boon is single, claims 2 allowances and earns $293.23 each week. If each weekly allowance is $63.46, how much is Deb's taxable income?
What is the mean of 374, 286, 397 and 423
what kind of economic resources did Rome want?
I need help with this please!
Polymerization is most directly responsible in determining which structure of a protein?
This isosceles triangle has two sides of equal length, a, that are longer than the length of the base, b. The perimeter of the triangle is 15.7 centimeters. The
draw a motel of 13/5