korn78r
korn78r korn78r
  • 04-02-2016
  • Mathematics
contestada

Chicken is 3.00 a pound how much is 8 2/3 pounds cost

Respuesta :

JaySL JaySL
  • 04-02-2016
Multiply the cost per pound by the amount of pounds.

3 * 8 2/3

3 * 8 + 3 * 2/3

3 * 8 + 6/3

24+2

26

Thus, 3 * 8 2/3 is 26, so the chicken will cost $26.
Answer Link

Otras preguntas

Use the Distributive Property to write each expression as an equivalent expression. Then evaluate the expression 17. 8(5 - 1) a. 8 x 5 - 8x1 = 48 b. 85-8x1 - 32
Question 1 of 5 2 Points What is the simplified fractional equivalent of the terminating decimal 0.25? O O A. CINNICT O O c. 1 O D. 25 SUBMIT
a flame melts a candle the wax melts because of​
How do you find the whole number from a percentage increase?(Give an example)
A snowball accelerates at 23.4 m/s? when a 2.87 N force is exerted on it. What is the mass of the snowball? (Unit = kg)
plzzz help me i can not find it nowhere
why is molarity a better way of expressing concentration compared to molarity​
Write a two column proof. can someone please help me with these questions? I have been struggling and have lots of other work. Happy New Years everyone! Enj
which elements have the most similar chemical properties? a. Be and Mg b. Ca and Br c. Cl and Ar d. Na and P
Struggling un this section