Rainbowcloudycupcake
Rainbowcloudycupcake Rainbowcloudycupcake
  • 02-12-2015
  • Mathematics
contestada

An ice company charged $3.40 for 4 bags of ice. if a convenience store bought 6 bags of ice how much would it have cost them?

Respuesta :

bookworm8310
bookworm8310 bookworm8310
  • 02-12-2015
This one is pretty simple. So you'd need to divide 3.40 by 4 to find the price of one bag of ice. 

One bag of ice cost 0.85

0.85 * 6 = 5.10

$5.10 would be your new total
Answer Link

Otras preguntas

role of ICT in communication​
A child swings a tennis ball attached to a 0.626-m string in a horizontal circle above his head at a rate of 4.50 rev/s. a. What is the centripetal acceleration
A rectangle is 1 cm more than twice its width. Find the dimensions of the rectangle if it’s area is 45 cm.
Who supervises recess in Mexico?teachersno oneparentsprincipals
Which point represents the quotient of StartFraction 4 + 3 I Over negative I EndFraction ? A B C D
What is the relationship between light intensity and gas production?
Change the word sentence into a mathematical equation. Tell what each variable represents. 1. A music club membership costs $17.00 and $7.00 per CD. 2. The tot
Line a is parallel to line b. Which statement about lines a and b is true
Why did King James I issue a charter to the Virginia Company?
Are fibrous proteins heavier than globular proteins in terms of molecular weight? Why?