PrincessPoppy04
PrincessPoppy04 PrincessPoppy04
  • 05-01-2018
  • Mathematics
contestada

jake Purchased a box of 1,000 candy guitar lollipops to sell in the bakery for $20.00. How much did he pay for each lollipop?

Respuesta :

lilxiong
lilxiong lilxiong
  • 05-01-2018
Hello!

To start, you already know that Jake bought 1,000 candy lollipops for 20 dollars in total.

To show how much each individual lollipop cost, set up this expression:
20/1000

Then simplify:
20/1000=0.02

Therefore, each lollipop costs 2 cents each, or $0.02.
Answer Link

Otras preguntas

hacer is considered an irregular verb
which is the best definition of an exterior angle of a triangle
Lionel is planning a one-day outing. The Thrill amusement park charges an entry fee of $40 and an additional $5 per ride, x. The Splash water park charges an e
Which verb correctly completes this sentence? Daniel _________ hablar español y francés. conoce saben sabe conocen
¿Cómo son tus vacaciones ideales (ideal)? ¿Qué ropa llevaste ayer? ¿Cómo eres? ¿Cuál es tu horario de clases este semestre? ¿Sabes hablar otras lenguas
What fpu manipulations corresponds to the given infix notation? z = (a+b-c)/d*e?
What command do you use to set the suid bit on a script?
Problem A Please help me
If f(x) = 5x, what is f–1(x)?
The established supreme authority over Virginia