winterrybaby winterrybaby
  • 04-01-2018
  • Mathematics
contestada

Denise’s mother bought some zucchini for $0.78 per pound. If she paid $2.73 for the zucchini, how many pounds of zucchini did she buy?

Respuesta :

texaschic101
texaschic101 texaschic101
  • 04-01-2018
0.78p = 2.73.....with p being the number of lbs
divide both sides by 0.78
p = 2.73 / 0.78
p = 3.5 lbs <=== ur answer
Answer Link
Jaydoggy
Jaydoggy Jaydoggy
  • 04-01-2018
She bout 3.5 pounds of zucchini
Answer Link

Otras preguntas

Congress could only request money and had no power to tax; each state made its own money; there was no national court system. Which one of these weaknesses do y
what causes the phospholipids to organize themselves the way they do
During its history, France has been a kingdom, an empire, a colonial power and a republic. True or false
What must you do before formatting a paragraph?
CAN SOMEONE PLEASE HELP ME WITH MY MATH PROBLEMS I HAVE A BUNCH. I WILL GIVE BRAINLIEST AND LOTS OF POINTS!!!! PLEEEAAASSSEE
When a rectangular region is defined using an appropriate style, which value matches the specified edge of the clipping region to the edge of the parent element
PLEASE HELP NOW Poetry is a genre of literature that offers readers a great variety of stories, thoughts, and images using different formats and rhyme schemes.
What were some of the ways you learned about the political establishment through family members and friends? How were you politically socialized as a child?
Please help with this question!!
a deposit of 5500 at 6% for 3 years equals