Brainperson20123 Brainperson20123
  • 03-11-2015
  • Mathematics
contestada

Twelve eggs cost $2.09.How much would 18 eggs cost?

Respuesta :

vnicole9938
vnicole9938 vnicole9938
  • 03-11-2015
12 egg=2.09
then your adding 6 more eggs to get 18 eggs and 6 is half of 12
so you would be adding half the price
2.09/2=1.05
so then add 2.09+1.05=3.14
So 18 eggs would be $3.14

Hope this helps!! :D
Answer Link

Otras preguntas

my school has 950 students. they took a survey for the kids who got surveyed 76.2% liked wearing team shirts once a week and 5.2% did not 18.6% were indifferent
Which arrangement shows 4.09,4 2/3 ,21/4 and 4.7 in order from least to greatest?
The fare came to $42. for jordyn's taxi ride, which
Who wrote the book Utopia about an ideal society where there were no rich or poor?
Whats the difference between freshwater and saltwater?
Ciara solved the exponential equation 3x+1 = 15 and her work is shown below. What is the first step she did incorrectly? Step 1: log 3x+1 = log15 Step 2: (x
I need 43 and 44, and I already got x for 43, I just need y. My teacher said one of these problems doesn't have enough information.
In the equation x=−3y, what is the unit rate?
5 times a number decreased by 2
insects breathe by using a system called tracheae. where are these tubes located on an insect