kimb4 kimb4
  • 01-11-2017
  • Mathematics
contestada

a slab or ribs at the butcher costs $4.55 per pound how much will it cost if you buy 3.5 pounds of ribs round to the nearest penny

Respuesta :

chwalex1234 chwalex1234
  • 01-11-2017
15.93 because 4.55 times 3 and (4.55/2) so you'll end up with 15.93
Answer Link

Otras preguntas

A chef bought has $25 to buy ribs (x pounds) and chicken (y pounds). Ribs cost $2.00 per pound and chicken costs $1.50 per pound. Write an equation that represe
Jimmy and Eric compete for the same position on the baseball team. Select the answer below Person vs self Person vs technology Person vs person Person vs societ
HURRY WHICH ONE IS IT??
i feel really really really d\/mb right now
What are some of the rights listed in the Fourteenth Amendment?50-100 words​
PLEASE HELP!! WILL GIVE BRAIN AND FIVE STARS!!
Samuel buys office supplies for his home business. The office supplies cost $175.79 before taxes. The sales tax rate is 8.25%. What is the amount of sales tax S
-6(3x+2)=-2x-5-20x-7
Predict whether the product is greater than, less than, or equal to 2/3
which expression is equivalent to x^6 - 16x^2?