kesheelammorin kesheelammorin
  • 03-10-2017
  • Mathematics
contestada

A box of 12 protein bars costs $30. An individual bar costs $3. You need at least 35 bars. Find the price of each combination of items.

Respuesta :

keshady keshady
  • 03-10-2017
12×3=36 with 1 extra protein bar, so $30×3=$90, now if u get 35×$3=$105, so it's cheaper to buy 3 boxes at $30 per box
Answer Link

Otras preguntas

A rational function is a function whose equation contains a rational expression.A.Trueb.False
is chemistry where you Make food out of chemicals and having The ingredients
the revenue from selling x shirts is r(x)=12. the cost of buying x shirts is c(x)=5x+20. the profit from selling x shirts is p(x)=r(x) - c(x). what is p(x)?
What is the answer to 7/2
where does one find the power of the president?​
Where was BSE first detected in the mid 1980’s?
Leia o boxe a seguir e depois identifique na tira abaixo, de Laerte, uma situaç?o de gerundismo. Proponha outra forma de construç?o de enunciado, de modo que es
What motivation was the most important for European colonization of Central Africa A.Converting africans to Christianity B.Exploiting The colonies for profit C.
Which capacity is most appropriate for a pitcher of lemonade 3 litters or 30 milliliters
in which direction would you travel to go from new york to mumbai