peytonburkerock
peytonburkerock peytonburkerock
  • 02-10-2017
  • Mathematics
contestada

School pennants cost $18 each. Ms. Lee says she will pay $146 for 7 pennants. Is her answer reasonable? Explain.

Respuesta :

DatsaForgoten
DatsaForgoten DatsaForgoten
  • 03-10-2017
im going to say no because 18 multiplied by 7 is equal to 126 when Ms. Lee is buying the pennants for 146
Answer Link
Mhanson20000
Mhanson20000 Mhanson20000
  • 03-10-2017
yes, because 18 times 7 = 126. so she will still have $20 left over.
Answer Link

Otras preguntas

what evidence shows that sumerians where not prehistoric
Give 5 natural examples of unbalanced forces around us. Other than friction.
help me with this french hw plzz
WRITE EACH RATE AS UNIT RATE. 162 WATER BOTTLE IN 9 CASES=
Express 230 in scientific notation
Sam evaluated the expression x2y for x = 7 and y = 9. He got a value of 49. Which of the following statements is correct
Estimate 46/6,725, then find the quotient.
A spinner is divided into 16 sections.3 sections are red 6 are blue 5 are purple and 2 are orange. If you spin the spinner what is the probability that you will
Which two things are being compared in the poem?harbors and cities  fog and cats  cat feet and harborsfog and moving
How would you describe the human features of a place?