vanessabeckettovpz4q vanessabeckettovpz4q
  • 03-09-2017
  • Mathematics
contestada

peter bought 6 mangoes at $x each. He also bought a papaya for $5. Express the total cost of the fruits in terms of x.

Respuesta :

jop5
jop5 jop5
  • 03-09-2017
6 times $x +5= X would be your aswer
Answer Link

Otras preguntas

How to round 2.06 to the amount to the nearest dollar
(03.02 LC)Which of the following correctly describes the Law of Conservation of Energy? Energy can be created but cannot be destroyed. Energy cannot be create
Please help I will mark brainliest
the following is a linear sequence. 1, 4, 7, 10, 13... using the explicit formula 3n - 2 find the 90th term in the sequence. A. 90B. 270C. 268D. 265​
Which one represents a function?
623 + 433 + 56 = ? show your work
A 3-gallon bucket of paint costs $98.52 what is the price per quart?
The pourpose of the open door policy was to
You are running a lemonade stand with your friend. You prepared 10 liters of 0.7 molarity lemonade, but your friend did online research and found that people pr
WHEN parking uphill in a car with a manual transmission you should park with the transmission in First gear OR reverse gear?????