paigedice1674 paigedice1674
  • 02-09-2017
  • Mathematics
contestada

My car averages 35 miles to a gallon. when the price of gasoline is $3.09per gallon, what was the cost per mile

Respuesta :

jesss2021
jesss2021 jesss2021
  • 02-09-2017
3.09/35 hope that helps !
Answer Link
vilnius vilnius
  • 31-07-2018

you want dollars per mile

so you need to divide the 35 and 3.09 in such a way that and units cancel out

(dollars/gallon)/(miles/gallon)=dollar...

[tex] cost per mile =(3.09)/(35)=0.088 [/tex]

it cost about 0.088 dollars per mile

Answer Link

Otras preguntas

a soccer team played 47 games and won 33.Rounding to the nearest whole number,what percent of its games did the team win?
Find volume of cylinder in terms of pi the volume in terms of PI the volume to the nearest tenth
To fill a planting bed, Mr.Carver uses 5 buckets of soil to 4 buckets peat moss. He needs to use 324 buckets in all to fill the bed. How many buckets of soil an
If g(x)=x^2+2find g (3)
Please Please help........
can someone help me answer these questions too pleasee
which is the word root in demovratically?
What is one important book in Confucianism? What is this book about?
What is the measure of angle A? Enter your answer as a decimal in the box. Round only your final answer to the nearest hundredth.
help me quick please look at the pic