kingghost61235 kingghost61235
  • 03-01-2024
  • Mathematics
contestada

Elmer bought 4 pens for $1.96. What was the cost of each pen? Let p= the cost of each pen

Respuesta :

ayenoe13
ayenoe13 ayenoe13
  • 03-01-2024

We know that Elmer bought 4 pens for $1.96. Let’s use the variable p to represent the cost of each pen. Then we can write the following equation:

4p = 1.96

To solve for p, we can divide both sides of the equation by 4:

4p/4 = 1.96/4

p = 0.49

Therefore, the cost of each pen is $0.49

Answer Link

Otras preguntas

Does the amount of air change the time it will take to burn completely?
The ratio of the base to the leg of an Isosceles triangle is 27. If the perimeter of the triangle is 304 feet, find the length of the base.
Summarize Nguyen Thi Do's experiences while serving as a Vietcong nurse. Include evidence from the text.
Find the area of the shape below.
Why shouldn't morbidly obese people get liposuction.
Given square JKLM and t(-6,4) t (1,5) ​(JKLM)​RSTU, what is the area of​ RSTU? Please help brainliest for correct answer.
Evaluate the exponent expression 3x–4 ⋅ xy2 for x = –1 and y = 2.
What is fsa in math.
What is the only congressional leadership position mentioned in the constitution and where is it mentioned?.
Please help than u so much’ :)