jonzyjones3402 jonzyjones3402
  • 04-08-2017
  • Business
contestada

In unit pricing, the total value of the contract is a function of the quantities needed to complete the work.

Respuesta :

meerkat18
meerkat18 meerkat18
  • 17-08-2017
This statement is true. Unit pricing can be used in different types of contracts to require the purchaser to pay a supplier a predetermine amount per unit of product or service. The function of the quantities needed to complete the work is total value of the contract. 
Answer Link

Otras preguntas

It costs $2.50 to rent bowling shoes. Each game costs $2.25. You have $9.25. Write and solve an equation to find out how many games you can bowl.
why did el patron save matt’s brain in the first place
How do you drown a blonde?
How are you feeling today
What is a tree? I’m graduated so my points are up for grabs cause I’ll never use them. I have to at least as a question with it though.
At the market, almonds cost $0.51 per ounce. How much does a bag of almonds cost if it weighs 1.6 ounces?
what is 6,389 divided by 27
hi folllow me at talfishmanfanpage09
Can someone help me out with this question fast!?!?!
State whether a dilation with the given scale factor is a reduction or an enlargement. 3. k = 1.25 5.k=5/4 6.k=0.85