joli2020
joli2020 joli2020
  • 03-08-2017
  • Mathematics
contestada

Please explain your answer

Please explain your answer class=

Respuesta :

texaschic101
texaschic101 texaschic101
  • 03-08-2017
3.57 / 14 = 0.255 = 26 cents per oz
2.04 / 8 = 0.255 = 26 cents per oz

Both cost the same per oz <=
Answer Link
michaelray560 michaelray560
  • 03-08-2017
The answer is C 
take 3.57/14 to find the price for one ounce
Repeat 2.04/8
The answers are the same meaning that they both cost the same per ounce
Answer Link

Otras preguntas

please help with french 2 ASAP (i have 30 mins to complete)
Latin America’s system of rivers provide a source of energy called A) Hydro power B) Hydroelectric power C) Wind Electric power D) Steam Power
Plzzzzzzzzzz helppp??????
A circular plate has a radius of 13 centimeters.What is the area of the plate?Use 3.14 for π. Enter your answer as a decimal in the box. __cm2​
Amanda works as an industrial designer. Her Adjusted Gross Income (AGI) is $60,000. Due to an emergency, she had to spend $6,500 on medical expenses. Is she eli
which words from the poem are an example of a mmetaphor
There are 3.5 times as many cats as there are dogs. If there are 28 dogs, how many cats are there?
algebraic expression for x subtracted from 15
Which of the following would be a good hook for a compare-and-contrast essay?
I will mark the best answer brainliest!!!!!!!!!I need help on the questions with the purple dot!