Soraiah Soraiah
  • 01-04-2015
  • Mathematics
contestada

How are ratios used in everyday life?

Respuesta :

Samm5412
Samm5412 Samm5412
  • 01-04-2015
miles per gallon uses ratios. Say your car was doing 80 miles for 4 hours. You would have the ratio 80;4 and you need to find the miles per 1 hour
Answer Link

Otras preguntas

OMG PLEASE HELP IM DOING SO WELL IN SCIENCE AND THIS IS GRADED AND MY PROFEESER WONT HELP
List 3 disadvantages of free enterprise
Triangle EFG is dilated with a scale factor of 1/2 to create triangle E'F'G'. The measure of angle G is 42 degrees. What is the measure of angle G'? * a)21 b)42
Help needed ASAP please help
Need help ASAP pls help
HELP ME PLEASEEEEEeeee
At a bakery, Riley bought 3 bagels and 2 muffins for $7.25. Karen bought 5 bagels and 4 muffins for $13.25. What is the cost of each item?
zach run faster than abby his mass is 62 kg and he uses 372n how does he accelerate
Why did the colonial assemblies reject the Albany Plan? A. They wanted the Iroquois to be involved with the plan. B. They wanted to control their own taxes and
Original Price = 16.20 % Markdown = 25% Whats my answer? ASAP!