makarelissAs makarelissAs
  • 01-04-2017
  • Mathematics
contestada

The price of 2 pears and 6 apples is $14. the price of 3 pears and 9 apples is $21. find the price for one pear and one apple

Respuesta :

BAJRY BAJRY
  • 04-04-2017
7 dollars

if 2 pears and 6 apples is 14
and 3 and 9 is 21

2x7 is 14
3x7 is 21
it's like your doubling the amount each time you add...

Answer Link

Otras preguntas

the length of a rectangular is one less than twice the width. Find the length + width, if the perimeter is 40
HELP ME PLEASE WITH THIS MATH PROBLEM
what is 6,389 divided by 27
HELP ME PLEASE WITH THIS MATH PROBLEM
5. What metaphor did Las Casas use to describe the natives and where does this metaphor come from?
Why does my screen keep showing R/34 pictures of boots the monkey? I’m graduated so my points are up for grabs cause I’ll never use them. I have to at least as
Charlie took a nap. He fell asleep at 11:25 AM and he woke up at 3:12 PM. How long did he sleep?
How would ancient astronomers from Silla have observed the movement of stars and other objects compared to astronomers today?
It costs $2.50 to rent bowling shoes. Each game costs $2.25. You have $9.25. Write and solve an equation to find out how many games you can bowl.
Why is Britney Spears insane? I’m graduated so my points are up for grabs cause I’ll never use them. I have to at least as a question with it though.