AlynaD599254 AlynaD599254
  • 03-11-2022
  • Mathematics
contestada

A 20-oz bottle of shampoo cost $2.90. A 12-oz bottle costs $1.35. Which is the better buy?

Respuesta :

AlyannaG17840 AlyannaG17840
  • 03-11-2022

The price of each ounce of shampoo for the 20-oz bottle is:

[tex]\frac{2.90}{20}=0.145.[/tex]

And the price of each ounce of shampoo for the 12-oz bottle is:

[tex]\frac{1.35}{12}=0.1125[/tex]

Answer: The 12-oz bottle is the best buy.

Answer Link

Otras preguntas

determine whether each expression is meaningful as  a real number  yes or no?   -√9
Can someone help me please got to be in tomorrow
How do tussock moths obtain energy in cellular respiration?
What what handels full name
Describe William Shakespeare in one word
Veronica earned $150 at work this past week in her paycheck. She wants to buy some necklaces which costs $6 each. She writes a function to model the amount of m
He believed that while there is serious unemployment in our auto industry, we should not ________ foreign cars. (A) build (B) repair (C) review (D) import (E) c
you are building a birdhouse that will have a volume of 128 in^3. the birdhouse will have the dimensions shown a. write a polynomial that represents the volume
A toy rocket is shot vertically into the air from a launching pad 5 feel above the ground with an initial velocity of 80 feet per second. The height h, in feet,
write the equation in function form.then graph the equation y-x=-1