MelisI52401 MelisI52401
  • 03-11-2022
  • Mathematics
contestada

prayut is buying peanuts to make satay sauce to serve with noodles. he buys 3/8-lb bag of peanuts for 1.20$

prayut is buying peanuts to make satay sauce to serve with noodles he buys 38lb bag of peanuts for 120 class=

Respuesta :

SosaiaQ10268 SosaiaQ10268
  • 03-11-2022
[tex]\begin{gathered} \text{price of }\frac{3}{8}lb\text{ is}\Rightarrow1.2\text{ \$} \\ So,\text{ price of 1 unit is}\Rightarrow1.2\times\frac{8}{3}=32\text{ \$} \end{gathered}[/tex]

Answer Link

Otras preguntas

__is the transfer of heat through the movement of a fluid such as water or air.
Given 6.25 mol H2O, determine the number of molecules
(7 x 10^-6)(7 x 10^-6> into scientific notation. (Show your work if its possible)
(6+5/x)²pls help me​
HELP ME WITH THIS PROBLEM!! USE A PICTURE/DRAWING
Skeletal system : What are the functions?
Which line has an iambic meter?
4/5 what is the decimal equivalent of each rational number
Determine which set of Equations is NOT equivalent and show how.
The golfer who won the master tournament had final scores of -4, -5, -1, and 4. Ahat was his final score?