mone8sscBeSammybe mone8sscBeSammybe
  • 03-02-2017
  • Mathematics
contestada

Corn cost 2$ for 6 ears . carmen bought 24 ears of corn. how much did she spend?

Respuesta :

xphenomx
xphenomx xphenomx
  • 03-02-2017
2/6=x/24
6x=48
x=8 dollars
Answer Link

Otras preguntas

Read the passage:The king of these gods, the most powerful of them all, was called Zeus. The Greeks imagined him as a tall, strong man with long hair and a flow
Help help help plz give me the right answer
Three bags of cheese are used to fill 2 boxes how many bags of cheese does each box get and what two whole numbers does the answer lie
Question 4(Multiple Choice Worth 4 points) (LC)Which sentence below shows correct use of em dashes? By the end-of-the-story, no one could believe it the main-
Brings dry, clear weather
please someone help.. ill give brainliest if ur answer is correct
at the local baseball diamond,the distance from home base to second base is 100 feet. Determine the distance from home base to first base.
Which cell types remain in a non-dividing stage and do not complete the mitosis process?
Okay these ones I'm am stuck on myself as well as my daughter
1) Simplify x + 2x by adding the like terms.x2x3x2) Simplify y - y + y + y by adding the like terms.2y3y4y5y 4x