katiecrazygirl123
katiecrazygirl123 katiecrazygirl123
  • 01-06-2022
  • Mathematics
contestada

Mr. Albertson bought 6 sandwiches for his family for $27. How much did he pay per sandwich?

Respuesta :

gamonse0 gamonse0
  • 01-06-2022
27 divided by 6 is 4.5
So your answer is $4.50 per sandwich
Answer Link
DarinaRM
DarinaRM DarinaRM
  • 27-06-2022
you have to do 27×6 , because you have six sandwiches and they are each $27. 27×6 is 162 , so mr. Albertson paid $162 for 6 sandwiches.
Answer Link

Otras preguntas

5. The Hundred Years' War was a conflict between (1 point) Germany and England. France and Germany. England and France. Avignon and Rome.
Is the sequence 5, 9, 15, an arithmetic sequence? Explain.
What's the advertising problem ? With example
According to the law of conservation of energy, what will most likely happen in a closed system? Energy will be exchanged along with matter. Energy will be exch
Charlene works at a button factory she packs buttons in 100 boxes how many boxes will charlene need to pack 1500 buttons
what are five examples of mathematical models in science
Examples of stereotypes
You can study reaction rates to answer which of the following questions? Will the reaction go to completion? Will the reaction occur? How can the reaction be
The value of x is negative. What must be true about 10-x? Explain.
can anyone help me solve 2y + 4y = 36 ?