tessievalenta tessievalenta
  • 01-06-2022
  • Mathematics
contestada

If you bought 4 candies for a
total of $3.28, how much did it
cost you for 3 candies?

Respuesta :

jane8713
jane8713 jane8713
  • 01-06-2022

Answer:

2.46

Step-by-step explanation:

3.28/4=0.82(for one candy)

0.82×3=2.46(for 3 candies)

Answer Link

Otras preguntas

As a young soldier, how long did it take Eisenhower to drive across the country?
Solve the inequality 7x<5x-8
would you rather eat a potato and feel its pain or be the potato?!
Which of the following is a run-on sentence? A.) Holidays always go by too quickly since I get those days off. B.) Tomas was frustrated during class he forg
what impact when russia leave the war affect on the allies ?
Which of the following was not true of slavery in ancient Rome? A. Slaves were overwhelmingly non-white B. Slaves included persons used as teachers and physicia
Find the value of 6 + (-18) + (-13) + 9. -14 -16 -46 -10
In which hemisphere does most of africa lie? a. the northern hemisphere b. the western hemisphere c. the left hemisphere d. the eastern hemisphere
3x2 − y3 − y3 − z if x = 3, y = −2, and z = −5.
Consider the following situation. Lydia wrote a draft for an essay about a Shakespeare play, The Merchant of Venice. She then revised the draft, changing the or