777nono
777nono 777nono
  • 05-04-2022
  • Mathematics
contestada

Apples cost $1.10 per pound. Darius bought x pounds of apples for a total cost of $2.75.

Respuesta :

sub4sublagging sub4sublagging
  • 05-04-2022
X= 2.5 2.75 divided by 1.10 =2.5
Answer Link

Otras preguntas

explain why the motion of a body which is moving with constant speed in a circular path is said to be accelerated ?
write a system of equations and solvea class of 195 students went on a field trip. They took 7 vehicles,some cars and some buses. find the number of cars and nu
Solve the quadratic by factoring 2X²-2X-12=0
Liz wants to drink 1.5 litres of water each day. She buys the water in packs of 6 bottles. Each bottle contains 0.5 litres of water. How many packs of water do
Liz wants to drink 1.5 litres of water each day. She buys the water in packs of 6 bottles. Each bottle contains 0.5 litres of water. How many packs of water do
What's the other word speaking in circles; round-about speech
Which chemical equation best describes the reaction of potassium metal with fluorine gas to form solid potassium fluoride? A. K(s) + F2(g) → KF2(s) B. K(s) + F(
write in decimal form fourteen and eighty-Four hundredths
Amy raised £n for charity. Chris raised £18 more then any. The mean amount raised by the two of them is £45. Work out how much money each one of them raised
What's the word for looking down on others; proud and scornful