samcute7298 samcute7298
  • 04-04-2022
  • Mathematics
contestada

Which is a better price: 5 for $1.00, 4 for 85¢, 2 for 25¢, or 6 for $1.10?

Respuesta :

sbrookef sbrookef
  • 04-04-2022

Answer:

2 for 25

Step-by-step explanation:

all you have to do is divide money by the number of items.

Answer Link

Otras preguntas

Need help on this question
A can of lemonade comes with a measuring scoop and directions for mixing are 2 scoops of mix for every 30 cups of water. How much water is needed to make the en
Help me out.....30Pt. When a Country needs External/Foreign Debt? Relate it o State bank reserve of that country and other things
You want to rent movies online. The new service charges a sign up fee of $10 Then, you can rent as many movies as you want for $12 per month Which equation show
A fee for instruction
What did David Hamilton Jackson do? Why did he do it?
someone answer soon please
Chris runs a small business. She always seems to come up with original and effective new ideas. As an entrepreneur Chris is highly what?
On Novermber 30, in Paris,France, Americans signed a preliminary treaty with great britain
Find the value of x for which ℓ ∥ m. 30 80 55 35