harrisonnyla18 harrisonnyla18
  • 01-04-2022
  • Mathematics
contestada

The price for a gallon of gas is $4.99 how much is it going to cost for 20 gallons ?

Respuesta :

4ksebas 4ksebas
  • 01-04-2022
You would have to put 4.99 times 20 which will cost 99.80 for 20 gallons.
Answer Link
potatopeel
potatopeel potatopeel
  • 01-04-2022

Answer:

if one gallon is 4.99, 20 gallons?

write a ratio to make it easier

gallon : price

1 4.99

20 x

cross multiply,

x = 20 × 4.99

x=99.8

Answer Link

Otras preguntas

prakrit bought a pack of paper for 5.69 and printer toner for 9.76 he paid for with a 20 what was his change
is y=112(1.32)^x expotential growth or decay?
write 42 as a sum of tens and ones?
Explain regulation of the cell cycle
What was the primary goal of the louis and clark expedition?
How can I divide larger dividends.
Which expressions are equivalent to 4^3 x 4^-5? Choose all answers that are correct. A) 4^-2 B) 1/16 C) 4^-15 D) 0.0625 E) 16^-1 F) 1/4^15 G) 16^-2 H) 1/4^2 I)
Zak bought a board game that incudes 30 blue game pieces and 40 green game pieces. what is the ratio of blue game pieces to green game pieces
What happened to the greenish warbler birds as they migrated from the southern portion of their range up around the Tibetan Plateau? What are two main distincti
THE BASE AND HEIGHT OF A TRIANGLE WHOSE HEIGHT IS FIVE MORE THAN 6 TIMES ITS BASE