ahmadsahi8184 ahmadsahi8184
  • 01-03-2022
  • Mathematics
contestada

At the seafood market, a pound of tuna cost $8. 55. Jeremy bought 8 3/5 lbs for a Sunday dinner.

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 01-03-2022

[tex][Hello,BrainlyUser][/tex]

Answer:

$73.53

Step-by-step explanation:

Since 1 Pounds cost → $8.55

Then 8 3/5 * $8.55 = 73.53

Hence, Jeremy bough 8 3/5 for $73.53

[CloudyBreeze]

Answer Link

Otras preguntas

Many homes have more than one level in France true or false
The seventh-grade class is building target areas for a PE activity. The bases for the game will be circular in shape. The diameter of each circle is 5 feet. App
A political polling agency predicts candidate A will win an election with 54% of the votes. Their poll has a margin of error of 4% both above and below the pred
If clay cost $16.50 for 50lb how much does clay cost for 45 pounds
What is the answer to this problem What is the equation that represents the data in the table below? X|-2|-1|0|1|2|X Y|6|7|8|9|10|? Remember to include Y= in yo
The resolving power of a microscope is described as the ability of the microscope to
In what way (or ways) is the current knowledge revolution a child of the industrial revolution?
Explain the two basic requirements a person must meet in the United States to be eligible to vote.
how far could you speed walk in 10 minutes based on your speed for the 10 meter trial
Need help with this question