poopygrump
poopygrump poopygrump
  • 04-02-2022
  • Mathematics
contestada

A washer and a dryer cost 984 combined. The washer costs 84 more than the dryer. What is the cost of the dryer?

Respuesta :

KoolAidJJ
KoolAidJJ KoolAidJJ
  • 04-02-2022

Answer:

$450

Not exactly sure how to explain it, but here's my process.

984 - 84 = 900

Cause the washer costs $84 more.

900 / 2 = 450

Cause there are 2 things within the purchase.

Answer Link

Otras preguntas

Solve the following problem: 5x - 3 = 4x + 3 A. x = 5 B. x = 6 C. x = 7
A stadium currently has a seating capacity of 15400 seats. i) Calculate the number of people in the stadium when 75% of the seats are occupied
factorise 6n-10 how do you do it?
find all zeros of -x^5+4x^4+24x^3-96x^2+25x=100
What is something that was had poisonous smoke to kill germs that Chinese Invented? Thank you!
Jimmy wants to calculate what 125% of 84 will be?
Recall reasons for maintaining a medical chart and what may comprise the medical chart.
help please question 8
HELP PLEASE (Look at the picture)
A 100oz. bottle of Tide costs $10.57. What is the cost per ounce?