karenilovekids
karenilovekids karenilovekids
  • 01-02-2022
  • Mathematics
contestada

if 5 gallons cost $ 6.60 how much do 29 gallons of gasoline cost​

Respuesta :

kamichi776
kamichi776 kamichi776
  • 01-02-2022

Answer:

Should be 38.28

Step-by-step explanation:

Dividing 6.60 by 5 is $1.32, aka the cost of one gallon. multiply by 29, answer is that it costs $38.28 to get 29 gallons of gasoline.

Answer Link

Otras preguntas

Three apples weigh about a pound about how much would one apple cost round to the nearest tenth
The demand equation for soccer tournament T-shirts is xy − 5,000 = y where y is the number of T-shirts the Enormous State University soccer team can sell at a p
What’s the value of x?
I need to know how to do this question
Find the ratio and simplify. In this​ triangle, find the ratio of the shortest side to the longest. A triangle has three sides with lengths 15.2, 5.6, 14.1
Which term best describes is a way of acquiring knowledge that cannot be obtained by inference, deduction, observation, reason, analysis or experience?
why TV is better than radio?
Voluntarily accepting a known risk is called _______ of risk.
A food handler uses the same spatula to place raw hamburgers on a grill and then remove cooked chicken breast from a frying pan is this correct
Hi i dont know what im dong can u tell me