jennylynn0731 jennylynn0731
  • 02-01-2022
  • Mathematics
contestada

The cost for a pack of 25 pens is4 .75
Find the unit price in dollars per pen.
If necessary, round your answer to the nearest cent.

Respuesta :

hypelearner
hypelearner hypelearner
  • 02-01-2022

Answer:

0.20

Step-by-step explanation:

4.75 divide by 25 = 0.19

then 0.19 rounds to 0.20

Answer Link

Otras preguntas

The brain is far more malleable than we think and by taking actions (using strategies,practicing, asking good questions,.) we can increase our neural growth. Th
How do you do this like I need help?!
A molecules is a particles made up of _____or atoms
When asked whether a person who is afraid of spiders would be diagnosed as having a psychological disorder, a psychologist replies, "It depends on whether or no
Can Muhammad's leadership in Medina be called a theocracy? Why or why not?
Alex buys six equally priced candy bars for $9.00what is the unit rate
In order to avoid slipping in the shop, your footwear should ___________ have a proper thread
Sabrina bought 7 pizzas for her party to be delivered. Each pizza cost $11.25 and she paid a $3 delivery fee. What is the total amount Sabrina paid for the pizz
Use calculus to find the exact Cartesian coordinates of the leftmost point on the parametric curvex=t4−t2, y=t+ln(t).(x,y)=(_____ , _____ )
Which of the following adrenal gland homeostatic imbalances is characterized by persistent elevated blood glucose levels, dramatic losses in muscle and bone pro