faythr2 faythr2
  • 03-12-2021
  • Mathematics
contestada

coffee cost 18.96 for 3 pounds what is the cost per pound of c offee

Respuesta :

deniciasookraj2007
deniciasookraj2007 deniciasookraj2007
  • 03-12-2021

Answer:

$18.96 ÷ 3 pounds = 6.32 per coffee

Answer Link

Otras preguntas

literary images are enhanced by the use of _______ language.
which number is 100 less than 38 tens
what is the definition of bureaucratic personality
The Earth has a radius of 6,400 kilometers. A satellite orbits the Earth at a distance of 12,800 kilometers from the center of the Earth. If the weight of the s
what kind of symbiotic relationship is showm between Dori and Marlin
What is the simplified form of the expression 2 * [(1+14)*7]+6/0.5^3?
Which of the following can fix nitrogen? Answer  A.human industrial processes   B.lightning  C.certain bacterial species   D.all of the above
Rewrite the following linear equation in slope-intercept form. Write your answer with no spaces. y+2=4(x-3)
You sell pies at a farmers' market for $7.50 each. A group of 5 kids wants to pitch in equal1y to share one of your pies. How much will each of them need to pa
Michelle has $12.30 in her purse in 1 cent 5 cent and 25 cent coins. if she has an equal number of each coin type how many coins does Michelle have in her purse