erikagasca111
erikagasca111 erikagasca111
  • 01-12-2021
  • Mathematics
contestada

Option A: 40 trash bags for $6.29 Option B: 24 trash bags for $3.89
Which is the better option. Explain step by step-by-step. ​

Respuesta :

lena3056
lena3056 lena3056
  • 01-12-2021
Option B is a better option.

Step by step:

I divided 40/6.29 and got about 6.3.

I divided 24/3.89 and got about 6.1.

Which is less, 6.3 or 6.1?
If you said 6.1 you are correct, so option B has a less cost, making it a better option.
Answer Link

Otras preguntas

how many states have been divided in Nepal is this division appropriate why or why not?​
1. Determine whether the matrices are inverses.
Solve using Matlab the problems: One using the permutation of n objects formula One using the permutation of r objects out of n objects you can make up your ow
Two of the sentences below are correct. Please choose the one that is not correct due to subject-verb disagreement. Tip: Read each sentence carefully and aloud
The peptide alanylglutamylalanylglycylalanylleucine has: No free carboxyl groups Five peptide bonds A disulphide bridge Two free amino groups
to Separate camphor from sand we use_______process.​
Please need help with this ASAP !!!!!
PLS HELP ME ON THIS QUESTION I WILL MARK YOU AS BRAINLIEST IF YOU KNOW THE ANSWER!!Which of the following statements is true?A. The best questionnaires provide
Look at the image for the question below
ncert maths class 10 solution 5.1 4