We9ssierazygi We9ssierazygi
  • 04-01-2017
  • Mathematics
contestada

A florist sells 3 dozen bunches of flowers for $78. whites the cost per flower?

Respuesta :

thimegan thimegan
  • 04-01-2017
3x12= 36 flowers for $78

78/36 = $2.16 per flower
Answer Link

Otras preguntas

An automotive repair shop located at point j dumps used oil into a stream behind the shop. Should residents at point k be concerned ?
What are the causes and consequences of the Civil Rights Act of 1964 and the Voting Rights Act of 1965,
Find the value of 9y-9 given that 5y-2=3.
Consider the following equations: f(x) = 2x – 2 and g(x) = 5 - xa. The two equations represent lines on a graph, describe the difference in slope and y-intercep
Can someone help me list all the macromolecules food and the biomolecules inside it
what is the half life of the reactant? ​
Determine which binomial is not a factor of 4x^4 – 21x^3 – 46x^2 + 219x + 180.A. x+ 4B. x + 3C. x- 5D. 4x + 3​
An ice cream store sells 3drinks, in 4sizes, and 8 flavors. In how many ways can a customer order a drink?
I don’t know what any of these are can someone plzzzz help me
FC White Southerners who defended slavery were called