forsaken8555 forsaken8555
  • 03-11-2021
  • Mathematics
contestada

At the store, a bag of `4` avocados costs `\$2`. How much does each avocado cost?

Respuesta :

580496 580496
  • 03-11-2021

Answer:   .50 cents each

Step-by-step explanation:

if 4 are 2 dollars then 2 would be one and half of one is 50 cents so each would be 50 cents

Answer Link
jullienne
jullienne jullienne
  • 03-11-2021
The answer is 5¢, since you would have to divide 2 by 4.
Answer Link

Otras preguntas

-15p+32p please awnser its rsm hw
Plot the graph of 2x - y = 6 and y = 4. Write down the coordinates of the point where the lines intersect
Question for Math! I have a 200-point math test coming up, and I don't get the concept of this question, but if somebody is willing to help me out on this quest
Complete the sentence with a word that means the same as "rare"
A car starts from rest and travels for 4.0s with a uniform acceleration of + 1.3m/s^2. The driver then applies the brakes, causing a uniform acceleration of - 1
If x +2 is a factor of p(x) =x²-kx +7, thrn find the value of k.Also,find the other factor of the polynomial ?​
-15p+32p please awnser its rsm hw
A sentence that asks a question ends with a period. True False
1.07 x 104 -3.38 × 10³
What is this phrase in English? "Mi madre es muy inteligente."