trevinos51908
trevinos51908 trevinos51908
  • 03-11-2021
  • Mathematics
contestada

a package of twelve eggs cost $5 at this price, how much does each individual egg cost?



please helpppp

Respuesta :

RevyBreeze
RevyBreeze RevyBreeze
  • 03-11-2021

Answer:

About 0.42

Step-by-step explanation:

To find the answer You first have to divided because you have to find how much does one egg cost.

$5 divided by 12 = 0.41666666666 Round to 0.42

Therefore one individual egg cost  about 0.42

Answer Link

Otras preguntas

How did the election of 1824 impact future political elections in the United States? A. Andrew Jackson’s victory led to increased voting rights for men that d
8) [Price] * [Quantity] is an example of a ________. A. summary statistic B. calculated field C. logical operator D. comparison operator
Helium is a gas lighter than air that is used in balloons. The density of helium is approximately 0.14 kilograms per cubic meter. You get 5 helium balloons for
aswer pls correct if wrong
A tractor tire has a radius of 28 inches. If the tire is rotating at 80 degrees per second (i.e. it takes 9/2 seconds to make one revolution), how fast is the t
what is X + 1.8 =14.7
¿Crees que García Márquez hubiera sido tan importante si se hubiera quedado en Colombia?
How did F. W. de Klerk influence change in South Africa?
What is the slope below?
Which of the following is a type of goal? O A. A financial aid goal OB. A directional goal O C. An intermediate goal O D. A financial goal