victoria880 victoria880
  • 03-11-2021
  • Mathematics
contestada

4. Jan bought donuts for $6.75. Each bagel cost
$0.75. How many bagels did she buy?

Respuesta :

princesspokemon987
princesspokemon987 princesspokemon987
  • 03-11-2021

Answer:

9 bagels

Step-by-step explanation:

Divide the price ($6.75) by the price of one bagel ($0.75) to get the amount of bagels Jan bought. (9)

Answer Link

Otras preguntas

John produced six times as many books as his brother. If their difference in production is 15, how many books did his brother produce
T/F The two primary sections of the CPU are the arithmetic/logic unit and the control unit
Solve for x with similar triangles
At a county fair 9 people out of 1000 earned a perfect score in a carnival game what decimal represent the number of people who earned a perfect score
how are mosquitoes involved in the spread of malaria
could someone help me with this? ty
You and a friend go out to dinner and each pay for your own meal. the total cost of the two meals is $25. your meal cost $4 more than your friends meal. how muc
Write a linear equation with the slope=1 and y intercept=15000
There are 14 shakes sold for every 6 malts. What is the ratio of malts to shakes and explain
Maria types a 5 page paper in 40 minutes. At this rate, how many pages will she type in 136 minutes?