jjiopppotdd2845 jjiopppotdd2845
  • 02-11-2021
  • Mathematics
contestada

Clyde bought a steak that weighs 1.4 pounds. The price is $4.50 per pound. How much does the steak cost?I'm taking a quiz so please give me the answer

Respuesta :

maleeshaw
maleeshaw maleeshaw
  • 02-11-2021
Equation- 1.4 times 4.50
Answer is $6.03
Answer Link

Otras preguntas

Sum of two numbers = 15 (Addition) Difference of two numbers =3 (Subtraction) Find the two numbers. What is the product of those two numbers? (Multiplication)
According to the author, how is technology a “window into a new world”?
200% of 34 is what number​
Solve using substitution. y = 1 3x − 7y = 8
2x+3° +49° =90° What is the value of x?
A construction team gives an estimate of three months to repave a large stretch of a very busy road with their core crew of 7 people. The government responds th
Write the balanced chemical equations for the following double-replacement reactions. (Steps: skeleton equation/count number of atoms in reactants and products/
I need some help please?
need help fast im giving 20 points
f(x)= -(x+5)²domain of f(x):range of f(x):Graph​