Seudónimo Seudónimo
  • 02-01-2017
  • Mathematics
contestada

24lbs of potatoes cost $288. How much would 29lbs cost?

Respuesta :

absta2710 absta2710
  • 02-01-2017
300 dollars
288 divided by 24 = 12
288 + 12 = 300 dollars
Answer Link
izzirpmm
izzirpmm izzirpmm
  • 02-01-2017
$348 you divide 288 by 24 to get the single amount and then multiply the single amount by 29. since the single amount is 12 dollars when multiplied by 29 it is 348

Answer Link

Otras preguntas

Please help and make it correct..
Which of the following are exterior angles? Check all that apply. A. <3 B.<2 C. <6 D.< 4 E<5 F.<1
If c represents the number of calories and b represents the number of brownies, write a proportional relationship involving c and b and solve it for c
How can Elizabeth most responsibly pay off her bill sooner? by continuing to pay the minimum monthly payment by paying it off with a different credit card by ta
Find the slope between (6,1) and (3,7)
A liquid has a _____. definite shape definite volume crystalline structure constant temperature
PLS HELP. HIGH POINTS. DONT SCAM OR PUT LINKSNow that you have worked through a lot of material that includes these basic patterns, and you have compared gramma
Which is the quotient for 0.9 divide by 0.75
Help I will give brainless
hydrochloric acid fully dissociates when dissolved in water