mtea4496 mtea4496
  • 03-10-2021
  • Mathematics
contestada

Regular= 16oz $3.36 Family Sized= 40 oz $7.60 what is the per ounce for both?

Regular 16oz 336 Family Sized 40 oz 760 what is the per ounce for both class=

Respuesta :

abdulazizghumman abdulazizghumman
  • 03-10-2021

Answer:

Regular = $0.21 per ounce, Family = $0.19 per ounce

Step-by-step explanation:

Regular

16oz = $3.36

                         Divide by 16 on both sides

1oz = $0.21

Family

40oz = $7.20

                          divide by 40 both sides

1oz = $0.19

Answer Link

Otras preguntas

Please help meee I’m bad at math!!!!!
A summary includes____ information, while an evaluation includes____ information. A) factual, narrative B) narrative, factual C) objective, subjective D) subjec
What is 1569 times 4789
This was a result of the Vietnam war and restricted the president powers in times of war
why should we have open immigration?
If f(x) =2x^2 -4 find (-5)•f(x)
Which of the following functions could this graph represent
a piece of styrofoam has a charge of -0.004 and is placed 0.2 m from a piece of salt with a charge of -0.003 c. the resulting electrostatic force is positive. t
what is the climax of a narrative?
will give brainlyest Who are the Seminoles? Why would settlers want them out of Florida? · What was the relationship between Native Americans and Afri