pablodiablo98 pablodiablo98
  • 03-09-2021
  • Mathematics
contestada

A 500 g bag of rice costs $0.64.A 2 kg bag of the same rice costs $2.65.
Which bag is better value for money?

Respuesta :

cutekitty008
cutekitty008 cutekitty008
  • 03-09-2021
2kg bag is better as it only cost 0.4125 for 500g
Answer Link

Otras preguntas

I will give you brainliest if you answer pleaseee
Name three adaptations that helped plants survive on land, and describe how each of them helped.
Fish have__ , which are appendages that help them move through water. Fins Lateral lines Swing bladders Scales
Why do Matt and Mrs. Laney have different reactions to the storm Tornado coming !
suppose a 3-digit number is to be formed using the digits 1,2,3,4,5. How many different numbers can be formed. (digits can be repeated)
Who answered Emperor Alexius I's call for aid against the Seljuk Turks? *
If you place small pieces of tissue paper near the balloon in Picture 2, they would probably stick to the balloon. Explain why.
Given the following Venn diagram, choose the correct set for .
what occurred in the early 1800s that changed britian's trading system.
A ramp into a building forms an 8° angle with the ground. If the entry point of the ramp is 7 feet from the building, how many feet from the ground is the end o