prashanthdmello3 prashanthdmello3
  • 02-09-2021
  • Mathematics
contestada

The cost of 3/4 kg onions is ₹ 21. One kg onions will cost .......


STEP BY STEP EXPLANATION NEEDED


PLS ANSWER I WILL MARK AS BRAINLIST

+10POINTS

Respuesta :

sabinatmg
sabinatmg sabinatmg
  • 02-09-2021

Answer:

t

The cost of 34 kg onions=RS21

then,

the cost of 1kg onions=?

Now,

34kg=RS21

1kg=21÷34

1kg=0.61

hope it helps you!!

stay safe healthy and happy!!

Answer Link

Otras preguntas

Joe loses 4 pounds of fluid by sweating during a vigorous basketball game. how many cups of fluid are needed to replenish this loss? 10 cups
Some white Southerners joined the Ku Klux Klan because A) it provided money to rebuild Southern cities. B) it supported the Radical Republicans. C) it was a pow
Please help. Stuck on it for a while
How did florence's wealth contribute to its cultural activity?
the best explanation of the importance of the 24 amendment
hey can you please help me posted picture of question
Deja had two baskets of berries. One of the baskets has 3 3/8 pounds of berries and the other basket has 2 7/8 pounds of berries. She is going to split the berr
Which best describes the changing attitudes of people living in developing suburbs? Question 19 options: They became less conservative and less politically acti
Identify the figure shown and find its surface area. Explain how you found your answer.
list eight habits you can incorporate into your life to maintain a healthy diet?