guptabibek787 guptabibek787
  • 01-09-2021
  • Mathematics
contestada

800 gram flour cost is 1160rs, then what will be the cost of one kg??​

Respuesta :

Annyohasayo
Annyohasayo Annyohasayo
  • 01-09-2021

Answer:

1200 rs

Step-by-step explanation:

h hope it helps you

Answer Link
maheshsinghmeenu
maheshsinghmeenu maheshsinghmeenu
  • 01-09-2021

1kg= 1000g

So, Use unitary method..

Flour (g) Cost (Rs)

800. 1160

1000. x

800×x = 1160×1000

800X= 1160000

x= 1160000/800

x= 145000 rs

Answer Link

Otras preguntas

Which statements are true ?
Which behavior would most likely have a positive influence on body image
Plz help----¿Cuál es el sueño de las madres solteras? A- Un mejor futuro para sus hijos B- Ir de vacaciones C- Salir del centro D- Trabajar en un centro de la c
______ led the French armies during the 100 Years’ War, inspired the French people, then later was burned at the stake by the English. A. Martin Luther B. Joa
Explain the significance of m and b in y = mx + b.
do you guys check the answers? some of the answers are wrong and made me fail my test!
what are two traditions from antiquity inspired renaissance
The financial statements for Castile Products, Inc., are given below: Castile Products, Inc. Balance Sheet December 31 Assets Current assets:
Which statement about the lawmaking process is accurate?
3. The temperature dropped 5 degrees each hour for 7 h. Use an integer to represent the total change in temperature.