bellamayiah19 bellamayiah19
  • 01-09-2021
  • Mathematics
contestada

susie bought 4 hair bows for 0.50 each which equation shows how to find the total cost in dollars and cents of the hair bows bought

Respuesta :

Zacookies
Zacookies Zacookies
  • 01-09-2021

Hi! I'm happy to help!

We need to look for clues in the problem to see which operation we are going to use. We see the word each, which represents multiplication.

So, we will multiply 4 by 0.50 to get our cost.

4×0.5

2

So, the cost of the 4 hair bows is $2.00.

I hope this was helpful, keep learning! :D

Answer Link

Otras preguntas

What human body system could be most easily fossilized?
The $199.99 game console Amy purchased was on sale for 10% off. What amount did Amy get off the price?
what's 187 divided by 7?
How to round 45 grams to the nearest 10 grams
For a fundraiser , Brad sold 2 less than 3 times the number of candy bars calls that Mary did . If they sold 334 total bars, find the number sold by each . Show
Some political theorists might argue that individual rights must, at times, be sacrificed to promote what?
THIS IS TREASURE ISLAND!!! What resolves the inner conflict Jim feels over deserting the stockade? A. He returns, admits his mistake, and apologizes. B. He capt
Can you make the area of your shape go up but the perimeter go down?
the screen on brianna new phone is 2.85 centimeters long. what mixed number represents the length ofbthe phone screen
I really need help with these and my dad said the way i originally did it was wrong.