lavajiahpressley1991 lavajiahpressley1991
  • 03-08-2021
  • English
contestada

A restaurant buys 56 pounds of beef at $1.12/pound and 24 quarts of milk at $.90/quart. How much money was spent?​

Respuesta :

alexargoonkim
alexargoonkim alexargoonkim
  • 03-08-2021

Answer:

84.32

Explanation:

You multiply the 56 by 1.12 to get the cost for the beef, and 24 by 0.9 to get the price of the milk. Then you add the two sums of 62.72 and 21.6 (respectively) to get the cost of 84.32.

Answer Link

Otras preguntas

A compound of sulfur and oxygen has a constant ratio of oxygen atoms to sulfur atoms. A certain amount of this compound of sulfur and oxygen has 9 oxygen atoms
in cats, some are black, some are orange, and some are calico (fur that is both black and orange). all calico cats are always female. this trait represents two
What’s is the opposite of -5
245 500 1,010 2,030 The sequence above can be expressed
What is 17 and their difference of 1
Use cross products to solve the proportion 4/3 = x/12
There are a total of 56 students in the math club and the games club. The math club has 4 more students than the games club. Write and solve a system of linear
6. How did the people of the Soviet Union react to the independence of many Eastern European countries? @ They vowed to strengthen the Communist Party 6 They ch
Please help! I have no idea how to this and I have a quiz over it in two days!
29. Organization patterns