shumailaraman
shumailaraman shumailaraman
  • 02-08-2021
  • Mathematics
contestada

What is the cost of buying 5 kg of cheese worth
$9.00 per kg?

Respuesta :

mishyunicorn44 mishyunicorn44
  • 02-08-2021
$45

Hope this helps you
Answer Link
mistressofdark
mistressofdark mistressofdark
  • 02-08-2021

Cost of 1 kg = $9

So, cost of 5 kg = $9 × 5 = $45

Answer Link

Otras preguntas

when gravity causes a huge amounts of rock or soil to be carried down a slope this form of erosion is referred to as a
A number is divided by 32 is 96. What is the number?
names is often given to the journey of africans who were brought to the americas as slaves?
my teddy bear gave me a hug is an example of 1.metaphor 2.personification 3.simile 4.alliteration
WHICH EXPRESSION IS EQUIVALENT TO SIN 22 COS 18 + COS 22 SIN 18?
You are standing 1 meter from a squawking parrot. If you move to a distance three meters away, the sound intensity will be what fraction of its original value?
Sound: The more _______ a sound has, the _________ its volume is.
Who is SohCahToa Joe? on Csi geometry:trigonometry I need the answers.
Adam tried to compute the average of his 7 test scores. He mistakenly divided the correct sum of all of his test scores by 6, which yielded 84. What is Adam’s c
Henry can ride his bike 23 miles in 2 hours. The store is six miles away. About hoe long should it take Henry to ride his bike to the store?