Lubella
Lubella Lubella
  • 04-07-2021
  • Mathematics
contestada

Ms. Ambrose paid $10 for 1.25 pounds of almonds. How much did the almonds cost per pound???

Ms Ambrose paid 10 for 125 pounds of almonds How much did the almonds cost per pound class=

Respuesta :

rxy390 rxy390
  • 04-07-2021
I think it’s 8 dollars because 10/1.25 is 8
Answer Link

Otras preguntas

FreshFoods has 12 carrots for $4. How would you find the cost of 1 carrot?
How do u solve 53.95 divided 13?
Which of the following is a pair of vertical angles? X E B ОООО D В C D A ZAXC and ZCXE B. ZBXD and ZAXF C. Z CXE and BXD D. LAXF and BXE SUBMIT
Some fireplace logs (commercially made) burn with a red and/or green flame. Using the information in this experiment, what elements could be responsible for the
The _______ changes light energy into nerve signals using receptors called rods and cones. A. retina B. lens C. iris D. pupil
Look at the images, read the sentences, and match each sentence with its correct image
m is the midpoint of segment GR. G had coordinates (-6,3) and M is at the origin. Find the coordinates of R
PLZZ HURRY!!!! What potential problems did the systems of patronage solve? during Renaissance in italy
Bob built birdhouses to sell at the craft fair for $8.00 each. He had to spend $40 for materials . Which inequality represents the number of bird houses he must
Please help will give a 100 points