zeaganharris7 zeaganharris7
  • 03-06-2021
  • Mathematics
contestada

ice for the 11.5-ounce package: $3.19 per ounce ice for the 30.6-ounce package: $7.98 per ounce which is the better buy: ​

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 03-06-2021
The 30.6 ounce because it would be less money for more as if you bought 3 11.5 once packages trying to spend less you would end up spending more
Answer Link

Otras preguntas

a horizontal force of 300 N is needed to push a crate along the floor at constant speed. What is the friction force on the crate?
Instructions require you to dilute a powder in 3 quarts of water. You only have a container that is marked in liters. How many liters would you use to dilute th
Select the correct answer. Which of the following is TRUE? A Yoga focuses on breathing by having a specific pattern of breathing for each yoga pose. B. While pe
Can someone help me solve this problem for me!!!!!! I need help on this ASAP!!!!!!! Now
TIMED WILL GIVE BRAINLYIST
Which method of using words in poems is shown below? The gentle wave gentled our thoughts. repetition of words rhyme simile alliteration
When measuring volume, your final result must be in A. linear units. B. single units. C. squared units. D. cubed units.
Which of the following represents a sum from the expression given? A. 21 B. 2 C. 13x2 D. 13x2 + 8x
On considère l’expression A = ( 2x – 1 )² + ( 2x – 1 ) ( x + 4 ). 1. Développer et réduire A.
virus is known as chain between living and non living things why?​