jeraldjerry3010 jeraldjerry3010
  • 02-06-2021
  • Mathematics
contestada

Bananas are on sale for $0.39 per pound. Mr Schurter bought 3 x 3 /4 pounds of bananas. Which is closest to the amount he paid for the bananas?

Respuesta :

tarakoth tarakoth
  • 02-06-2021
It comes out to 0.8775 so it rounds to about $0.88
Answer Link

Otras preguntas

Choose the category of Connective used In the following example:First, the boy hit the ball. Then it flew over the fencetake away or limit a preceding ldeaO ind
the climate is very cold in the northeast region all year long true or false
What is demonstrated by the willingness of Leiningen's men to remain and battle the ants? a. the men's fear of the ants b. Leiningen's strict expectations c.
Which of the following statements is an accurate description of vibrations? A. Neither ultrasonic nor infrasonic vibrations can be heard by humans
Landforms are commonly classified according to differences in what?
-5×-4=? a)1 b)-1 c)20 d)-20
Energy is measured in watts and work is measured in joules. true or false?
An Internet company charges a one-time setup fee of $44.99 and a monthly fee of $29.99 for Internet service. The company is offering a 25% discount on the month
which describes the conflict between odysseus and Menelaus
More evaporation means which of the following a. Less salinity and density b. More salinity and less density c. Less salinity and more density d.more salinity a