Seudónimo Seudónimo
  • 02-12-2016
  • Mathematics
contestada

Aaron bought 7/8 of a yard of fabric and it cost him $4.10. What does a full yard cost?

Respuesta :

bjayspy bjayspy
  • 05-12-2016
Divide 4.10 by 7 to get about 0.59 (round up because you can't get part of a penny) and that gives you 1/8 of a yard's price. Then multiply that by 8 to get a full yard for $4.72.

Answer Link

Otras preguntas

charles louis montesquieu beliefs
Investors tend to diversify evenly across whatever options are presented to them. A) Home bias B) Availability heuristic C) Representative heuristic D) Diversif
ue el escuela (minutos) 20 201 201 202 21 21호 21호 21호 22 B. Lewis dijo que la diferencia entre la vez que llegó más rápido y la vez que más tardó fue 2 minutos.
Read the excerpt from "Sympathy" by Paul Laurence Dunbar. Then, answer the question that follows. But a prayer that he sends from his heart's deep core, But a
In the poem, what “sad thoughts” is the speaker most likely reminded of as he observes the animals and plants around him? Answer choices for the above question
Explain how "night" is a metaphor for the author, Elie Wiesel in the novel, Night.
V = r^2h/3 Please solve fastly thank you very much!!
name 4 social consequences of the africans coming to the caribbean due to the sugar revolution
7. What is the main ingredient in Jingles? What is the main ingredient in Sports Flakes?
Gases in Earth's exert what on everything?