chillindolan
chillindolan chillindolan
  • 01-12-2016
  • Mathematics
contestada

the cost of peanuts varies directly with the number of pounds bought.If 5 pounds costs $7.50, find the cost of 3 pounds.

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 01-12-2016
3 pounds of peanuts must cost $4. 50 because the unit price is $1. 50 times 3 equals $4. 50
Answer Link

Otras preguntas

Please help explain the question and answer a question or more?
When speed increases, what happen to the value of torque?
1. What does the treaty set as the new boundary lines between the U.S. and Mexico?
Someone Please help me with this _WITH EVIDENCE_
can someone help me (i will give brainliest for the first answer)
Matter can exist in hw many states​
What is the y-intercept of the equation?
What is |-8|? -16 -8 08 16
He signed a peace treaty with the Hittites. Group of answer choices A. Tutankhamen B. Amenhotep C. Ramses II D. King Tut
PLEASE HELP ME MATHEMATICS